Depășirea termenului de 180 zile

3 мая 2018 245

Bună. Dețin o motocicletă înmatriculată în Iași. Motocicletele nu aveau limită la aflarea pe teritoriul Moldovei. Între timp au schimbat legea și m-am pomenit la vamă cu citație și proces verbal de audiere la vama Cahul. Are rost să contest ceva, dat fiind faptul că motocicleta nu putea circula pe timp de iarnă cât a stat în garaj? Dacă nu, cum să achit amenda în Chișinău și să nu am bătăi de cap cu plecarea la Cahul? Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Faptul că motocicleta nu a circulat nu se ea în considerație asupra acestui fapt deoarece legea nu prevede excepție în acest sens.

Amenda o puteți achita la una din băncile indicate în procesul verbal pe care îl aveți sau terminale, tot odată dovada achitării fiind bine sa o păstrați pentru... mai detaliat eventuale divergențe.

15 мая 2018