Deprecierea leului

5 декабря 2018 65

Este posibil ca in instanta de judecata sa-ti maresti pretentiile ca urmare a deprecierii leului (in perioda 2009-2018)? Daca da, in baza la ce?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Codul de Procedură Civilă:
Articolul 253. Indexarea sumelor adjudecate
(1) La cererea creditorului sau a debitorului, instanţa care a soluţionat cauza efectuează, printr-o încheiere, în funcţie de situaţia de la momentul executării hotărîrii, indexarea sumelor adjudecate prin hotărîrea pronunţată.
(2)... mai detaliat Cererea de indexare a sumelor adjudecate se examinează în şedinţă de judecată. Participanţilor la proces li se comunică locul, data şi ora şedinţei. Neprezentarea lor însă nu împiedică soluţionarea indexării.
(3) Încheierea cu privire la indexarea sumelor adjudecate se supune recursului.

6 декабря 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Posibil sa fie necesară prezentarea probelor privind rata inflației, conform comunicatelor oficiale ale Băncii Naționale plasate periodic pe pagina oficiala www.bnm.md

6 декабря 2018