Deschiderea unui restaurant

25 июня 2018 144

Am nevoie sa aflu de ce documente voi avea nevoie pentru deschiderea unui restaurant. Este vorba despre un restaurant ce se ocupă doar de pregătirea mâncării și livrarea ei. Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Înregistrați firma la, Agenția servicii publice, licență, dacă intenționezi să comercializezi și băuturi alcoolice sau tutun. Ulterior, ai nevoie să depui la Direcția Comerț a Primăriei Chișinău o listă de documente:
- cererea-model avizată de pretura de sector (unde este amplasată unitatea) şi Direcţia generală arhitectură, urbanizm şi relaţii funciare;
-... mai detaliat certificatul de înregistrare a întreprinderii, eliberat de Camera Înregistrării de Stat;
- autorizaţia sanitară de funcţionare;
- autorizaţia sanitar-veterinară de funcţionare;
- extrasul din registrul bunurilor imobile privind apartenenţa imobilului cu destinaţie nelocativă, eliberat de către Oficiul cadastral teritorial Chişinău;
- contractul de locaţiune, pentru unităţile amplasate în incăperi închiriate;
- contractul cu Regia „Autosalubritate";
- certificatul de conferire a categoriei unităţii de alimentaţie publică;
- în cazul amplasării unităţilor în blocuri locative este necesar acordul vecinilor;
- pentru disco-baruri, cererea urmează a fi avizată de organul supravegherii de stat a măsurilor contra incendiilor;
- pentru terasele de vară se prezintă contractul de arendă a terenului sau titlul de autentificare a dreptului deţinătorului de teren.
Astea ar fi în linii generale

30 июня 2018