Desfacerea casatoriei a doi cetateni straini

20 марта 2019 70

Buna. Avem doi cetateni straini (Ucraina) cu drept de sedere provizorie in scop de munca in Republica Moldova. Casatoria acestora e inregistrata pe teritoriul Ucrainei. Posibil de efectuat procedura de desfacere a casatoriei in Republica Moldova, fara a se deplasa in Ucraina (prin consulat de ex.)?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Cristina

Posibilitatea desfacerea desfacerii căsătoriei pe cale extrajudiciara între doi cetățeni străini originari Ucrainei la ambasada statului ai cărui cetățeni sunt tine de competența colegilor avocați din Ucraina.

Totuși, Codul de procedură civilă al Republicii Moldova oferă posibilitatea cetățenilor străini de a se adresa în instanța de judecăta din Republica Moldova... mai detaliat dacă reclamantul în cauza civila de desfacere a căsătoriei își are domiciliul pe teritoriul Republicii Moldova.

Norma de drept procedura care-i permite soțului reclamant domiciliat în Republica Moldova este prevăzută la art. 460 alin. (1) lit. h). Vedeți mai jos textul de lege :
Articolul 460. Competenţa instanţelor judecătoreşti ale Republicii Moldova în cauzele cu element de extraneitate
(1) Instanţele judecătoreşti ale Republicii Moldova sînt competente să judece şi cauze cu element de extraneitate dacă:
a) organul de administrare sau filiala, agenţia, sucursala, reprezentanţa persoanei străine are sediu în Republica Moldova;
exclus prin LP133 din 15.11.18 МО 467-479 din 14.12.18 art. 784
b) pîrîtul are bunuri pe teritoriul Republicii Moldova;
c) reclamantul în procesul cu privire la încasarea pensiei de întreţinere şi constatarea paternităţii are domiciliu în Republica Moldova;
d) prejudiciul cauzat prin vătămare a integrităţii corporale sau prin o altă vătămare a sănătăţii ori prin deces a avut loc pe teritoriul Republicii Moldova ori reclamantul are domiciliu în Republica Moldova;
e) fapta sau o altă circumstanţă ce serveşte drept temei pentru intentarea acţiunii în reparaţie a daunei cauzate unui bun s-a produs pe teritoriul Republicii Moldova;
f) acţiunea decurge dintr-un contract a cărui executare, deplină sau parţială, trebuie să aibă loc ori a avut loc în Republica Moldova;
g) acţiunea ce rezultă din îmbogăţirea fără justă cauză a avut loc în Republica Moldova;
h) reclamantul în procesul de desfacere a căsătoriei are domiciliu în Republica Moldova sau cel puţin unul dintre soţi este cetăţean al Republicii Moldova;
i) reclamantul în procesul privind apărarea onoarei, demnităţii şi reputaţiei profesionale are domiciliu în Republica Moldova;
j) în procesul privind protecţia în străinătate a proprietăţii intelectuale a unei persoane domiciliate în Republica Moldova, persoana este cetăţean al Republicii Moldova sau apatrid, iar prin convenţia părţilor nu s-a stabilit o altă competenţă;
k) în procesul dintre persoane străine, acestea au convenit expres astfel, iar raporturile juridice privesc drepturi de care ele pot dispune în legătură cu bunuri sau interese ale persoanelor din Republica Moldova;
l) prin lege sînt prevăzute şi alte cazuri.
(2) Dacă o instanţă judecătorească străină se declară necompetentă a soluţiona cererea înaintată de un cetăţean al Republicii Moldova, acesta o poate depune la o instanţă judecătorească competentă din Republica Moldova.

20 марта 2019