Desfacerea căsătoriei fara acordul sotului

28 мая 2018 99

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, in cat timp se face procedura de divort fara acordul sotului?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Bună ziua,
Termeni expres prevăzut nu este posibil de a identifica, dar în linii generale vreo 3 luni plus minus. Totul depinde, mai ales că actualmente este vine perioada concediilor, cît și instanța de judecată competentă, unele fiind arhi încărcate.

28 мая 2018
Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna seara Vera,
Procedura de desfacere a casatoriei prin intermediul instantelor de judecata dureaza cel putin 6 luni. Desigur sunt cazuri fericite cind se intimpla si mai repede, dar practica demonstreaza ca media este de 6 luni, daca jurisdictia este la instantele mai incarcate sau se nimereste perioada de concedii... mai detaliat poate fi si 8 luni.
Costurile la fel sunt diferite.

28 мая 2018