Desfacerea contractului și recuperarea banilor deja plătiți

2 июля 2022 94

Bună ziua. Am încheiat un contract de prestare servicii pentru suma de 20.600 lei. Am făcut doar câteva proceduri și vreau să-mi întorc banii plătiți, dar prestatorul spunecă nu poate calcula cu preturile de anul trecut și îmi va restitui doar 6.000 de lei. Are dreptate? Sau eu pot primi banii înapoi conform calculelor făcute la încheierea contractului? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Aurelia, eu vă propun să studiați condițiile contractului și o să decideți cum să procedați.

2 июля 2022
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

In general, se aplica prevederile contractuale asa cum au fost stabilite la momentul semnarii contractului.

Daca nu ati fi dorit desfacerea contractului, avea oare prestatorul dreptul sa invoce ca anul acesta sunt alte preturi, si sa va solicite sa platiti mai mult? Sigur ca nu.

4 июля 2022