Despagubire materiala de la compania de asigurari

8 мая 2019 66

Buna ziua. Am fost accidentat. La compania de asigurari am ales sa o repar eu, adica am cerut despagubire materiala. Expertul a costatat daunele, s-au facut calculele si mi se ofera o suma de bani. Eu am apelat si la un expert idependent, care la fel mi-a facut calculelele cu costul reparatiei si a pieselor. Diferenta intre calculele e de 30% (mai mica la compania de asigurari). Cum pot sa solutionez problema?

Jurist comments 2

Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Victor, salut!

În primul rând urmează să refuzați semnarea acordului privind plata despăgubirii de asigurare.

Iar după aceasta, în cazul în care compania refuză în continuare acordarea despăgubirii în suma solicitată de Dvs. (90% de cazuri), unica soluție este de a vă adresa în instanța de judecată, unde o să solicitați... mai detaliat repararea integrală a prejudiciului cauzat, cheltuielile de expertiză, dobânda de întârziere și eventual, cheltuielile de asistență juridică și taxa de stat.

8 мая 2019
Sergiu Costin
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Analiza-ţi piesele ce urmează a fi reparate sau înlocuite, originea lor şi metoda de calcul a raportului de evaluare.
Şanse de pierde în raport cu Compania de Asigurări în caz că nu studiaţi minuţios partea tehnică a daunelor.

20 мая 2019