Despre acoperisul locuintei

24 августа 2020 116

Buna! Sunt proprietara unei apartament de la etajul 1 intr-un bloc cu 9 etaje. Apartamentul meu are o anexa (cca 90 mp, construita, acoperita de mine personal), inregistrata oficial cu destinatia ”locativa”. Vecinul meu de la etajul 2 si-a facut iesire nesanctionata pe acoperisul meu, iar acum, cand intentionez sa repar acoperisul acestei anexe, el imi pune piedici. Spuneti-mi, va rog, de ce acte am nevoie ca sa pornesc aceste lucrari de reparatie a acoperisului anexei si cum ma pot opune amenintarilor vecinului, ccare se opune efectuarii lucrarilor de reparatie?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Vecinul este obligat să vă ofere o cale de acces pentru efectuarea unor lucrări de reparație a acoperișului dvs dacă alte căi nu-s mai mult ca atît nu este în drept să vă creez anumite piedici.

În caz contrar se poate de adresat în instanța de judecată cu privire la... mai detaliat acest fapt.

Totodată dvs dacă sunteți sigură că acesta și-a construit anexa fără acte permisive puteți depune o plîngere către pretura/primăria sau Inspecția în construcții.

24 августа 2020

Va multumesc mult!

25 августа 2020