Despre credt bancar

15 мая 2018 190

În 2008 am luat un credit de 200.000 mii lei de la o bancă. În 2009 am suferit un ictus cerebral şi am deveni invalid de gradul 1. Banca s-a adresat în judecată, în 2012 primind un titlu executoriu de a-mi lua apartamentul. Am inteles că dacă se adresează în judecată, procentele ce curgeau se opresc.E corect? Unde sunt stipulate prevederile respective?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna,
Dobânda de întârziere poate fi cerută și calculată până la adoptarea hotărârii de către prima instanță.
De asemenea, dacă debitorul atacă hotărârea atunci creditorul poate solicita dobânzi, penalități și alte prejudicii chiar și în apel.
Din momentul ce hotărârea devine executorie aveți la dispoziție 3 luni în care nu se calculează... mai detaliat dobânzi ulterior, potrivit Codului de executare executorul judecătoresc poate calcula dobânda de întârziere, doar, la cererea Creditorului.

15 мая 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Dacă Banca nu a reziliat Contractul, și dacă Contractul nu prevede altfel, dobânda (procentele) se calculează până în ziua cand e restituit integral creditul, indiferent dacă Banca s-a adresat sau nu în judecată.
Circumstanța precum atribuirea gradului de invaliditate ar fi putut constitui un temei pentru rezilierea contractului din inițiativa Dvs,... mai detaliat cu solicitarea de a fi restituită doar suma de bază, fără dobândă, și în baza unui nou grafic (impreviziunea).

15 ноября 2018