Despre divort

7 августа 2019 58

Am inițiat un proces de divorț în România, eu fiind căsătorit cu o persoana din Republica Moldova, căsătoria fiind oficiată în România. Am primit azi niște hârtii de la un avocat fără nr. de dosar și cu foarte multe minciuni, precum ca căsătoria a fost înregistrată în Republica Moldova, ca eu am avut domiciliul acolo și ca am fost dat în judecata în martie 2019. Dar eu am fost în Republica Moldova în iunie la ziua copilului și nimeni nu mi-a zis nimic despre divorț. Cum a primit fosta soție hârtiile de divorț de la judecătoria municipiului Brașov, a intentat și ea un divorț în care sunt multe minciuni în declarații. Am pozele cu foile primite de la avocatul fostei soții. As dori o lămurire, va rog frumos!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

În cazul în care primul proces referitor la desfacerea căsătoriei a fost inițiat în instanța competentă din România cel de al doilea proces inițiat de către fosta soție în fața instanțelor din Republica Moldova urmează a fi încetat!
Este posibil că fosta soție a trecut sub tăcere faptul că deja... mai detaliat este intentat un al dosar între aceleași părți, ce are același obiect și temeiuri într-o altă țară, pentru a nu fi ulterior nevoită să se deplaseze în România pentru a obține hotărârea judecătorească și actul de divorț.
Ar fi cazul să vă angajați un avocat care să vă reprezinte interesele și căruia să-i prezentați actele respective dacă, mai e cazul și la mijloc sunt întrebări referitor la partajul bunurilor și custodia copiilor.

7 августа 2019