Divorț

22 сентября 2020 132

Bună ziua! Ma aflu peste hotare și aș vrea să desfac căsătoria incheiata in Moldova. Cum e posibil și care sunt costurile?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
dacă există acordul soților e posibil desfacerea căsătoriei prin intermediul consulatului RM, la notar, la ASP daca sunt ambii soți și își expun acordul în acest sens.

În lipsa unui dintre soț sau a acordului, desfacerea casătorie are loc pe cale judecătorească, taxa de stat este mai mult pur simbolică, din... mai detaliat acte sunt necesar buletine, certificat căsătorie original, dacă sunt copii, actele de naștere, alte acte după caz.
Cît ține de contractarea unui avocat, totul ține de tarifele fiecăruia în parte, nu există sume fixe.

22 сентября 2020