Despre moștenire

19 июня 2020 38

Este vorba despre o familie cu 4 copii, 3 băieți și o fată, care sunt maturi deja (cel mai mic are 21 de ani). Tatăl a decedat, iar casa a fost împărțită în timpul casatoriei - jumatate soției și jumatate soțului. După decesul tatalui, partea acestuia a rămas feciorului mai mic (21 de ani). Unul din fratii mai mari, desi nu are niciun act pe casa, s-a instalat cu familia acolo, este violent si l-a agresat pe mezin, fapt pentru care a fost sanctionat contraventional. Cu toate acestea, refuza sa plece din imobil si il ameninta pe mezin cu violenta fizica, i-a luat telefonul etc. Cum se poate de clarificat această situație?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Marin, buna!

Doar in cazul în care exista un testament drept moștenitor rămâne numai mezinul.

Pentru aplicarea violentei fizice sau psihice persoana poate fi atrasa și la răspundere penală sau contravențională în dependență de gravitatea faptelor.

În cazul în care doar mezinul este unicul moștenitor acesta trebuie sa depună o cerere de chemare... mai detaliat în judecată privind evacuarea forțată a fratelui care ocupa spațiul abuziv.

Totuși, nu uitat de partea mamei și cui aceasta a încredințat cota s-a parte.

Succes.

19 июня 2020