Despre mostenire: ii pot dona fratelui o parte din mostenire direct, fara sa intru eu ca mostenitor?

3 января 2019 42

In cazul in care am mostenirea tatalui pe numele meu la toata averea, pot sa ma dezic numai de pamant in favoarea fratelui, in asa fel ca el sa-si perfecteze actele mai departe, adica sa intre in posesia terenului direct pe numele lui?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
---
Daca exista un testament in favoarea exclusiva a Dvs, trebuie mai intai sa intrati Dvs in proprietatea succesiunii, si doar dupa aceasta puteti sa o instrainati altei persoane.

3 января 2019