Despre onorariul avocatului stagiar

27 мая 2019 74

Buna ziua, stimati juristi. Avocatul stagiar oferă asistență juridică unui SRL. SRL-ul achită onorariu pentru serviciile acordate de stagiar pe contul curent al cabinetului avocatului îndrumător pentru ca acesta să elibereze factură SRL-ului pentru serviciile acordate de avocatul stagiar.
Întrebare: care este modalitatea cea mai corectă ca avocatul stagiar să încaseze onorariul de pe contul cabinetului avocatului îndrumător, să achite impozitul pe venit și să beneficieze de scutire? Or nu este corect din start ca onorariul să fie transferat pe contul cabinetului avocatului îndrumător?
Vă mulțumesc.

Jurist comments 2

Sergiu Costin
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

1. Transferul se face pe contul cabinetului.
2. Avocatul stagiar primeste onorariu fara impozit pe venit care se achita de cabinet, or, personal la banca de stagiar.
Factura este obligatorie pentru confirmarea prestarii serviciilor.

27 мая 2019

Mersi foarte mult de răspuns. Dar ar putea stagiarul primi onorariul pe un cont curent deschis de stagiar ca persoană fizică, iar la sfîrșitul lunii pentru a confirma prestarea serviciilor, să se îndeplinească un act de confirmare a prestării serviciilor de asistență juridică?

28 мая 2019