Despre taxele, plățile pentru serviciile notariale.

3 апреля 2018 157

Soția mea, pensionară cu vîrsta de 70 de ani, este unicul moștenitor al averii/bunurilor fratelui său decedat. Ce plăți, taxe trebuie să achite dumneaei notarului pentru serviciile notariale/certificatul de moștenitor?
Rog să enumărați toate plățile, taxele (denumirea fiecărei plăți, taxe) și temeiul juriduc (numărul, titlul actului normativ, articolul, punctul, subpunctul, alineatul etc), ce oferă dreptul unui notar de a percepe plăți, taxe pentru serviciile sale în acest caz (pentru fiecare plată, taxă în parte).
La ce scutiri, înlesniri are dreptul moștenitoarea - pensionară cu vîrsta de 70 de ani?
Averea fratelui decedat este alcătuită din mai multe bunuri (casă, lot de pămînt de pe lîngă casă, lot de pămînt în extravilan și un autoturism). Notarul va elibera un singur certificat pentru toate bunurile moștenite sau va elibera certificate separate pentru fiecare bun moștenit?
Mulțumesc anticipat.
Cu respect, Alexei, pensionar, locuitor al mun. Chișinău.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna,
O linie tarifară fixă nu o sa gasiți, este vorba de plată a taxei de stat conform legii taxei de stat cît și taxa pentru serviciile notariale.
Adresațivă la birourile notariale și vedeți cine oferă prețul mai mic.
Totul depinde și de valoarea bunurilor.

3 апреля 2018