Devamare electrocasnice

8 ноября 2018 687

Buna ziua. Vreau sa procur cateva produse pentru bucatarie din Romania: hota, frigider, aragaz etc. Trebuie sa devamez produsele la vama daca sunt destinate pentru uz personal si sunt doar cate o unitate? Multumesc.

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Potrivit Legii (http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=312785), bunurile respective, fiind echipamente destinate necesităților gospodărești, se atribuie la notiunea "obiecte de uz personal".
Respectiv, introducerea acestor bunuri pe teritoriul țării, nu este supusă achitarii drepturilor de import.

9 ноября 2018
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Desi, de principiu, sunt de acord cu colegul meu (dl Silviu Potîrniche), practica organelor vamale însă, demonstrează că aceste bunuri nu sunt privite în calitate de obiecte de uz personal, chiar dacă acest lucru transpare foarte clar din definiţia obiectelor de uz personal, înscrisă în Legea sus-indicată. De aceea, există... mai detaliat riscul (şi aşa cum arată practica, suficient de mare) să fiţi obligat de către colaboratorul organului vamal la plata drepturilor de import în ipoteza în care valoarea în vamă a bunurilor va depăşi suma de 300 de euro

Personal, am contestat o acţiune a colaboratorului organului vamal de a impune la plata drepturilor de import pentru introducerea unor bunuri similare pe teritoriul vamal al RM. Sunt curios care va fi soluţia instanţei de judecată, aceasta deoarece practica judiciară este mai puţin favorabilă la acest capitol.

9 ноября 2018