Divort in situatia cand sotia e plecata peste hotare si nu se intereseaza de copil

18 января 2021 45

Buna ziua. Sotia e plecata peste hotare si din luna iulie nu a sunat copilul, nu s-a interesat de acesta si nu i-a trimis vreun ban. Unde si cum trebuie sa ma adresez pentru a divorta de ea si pastra copilul sa stea mai departe cu mine?

Jurist comments 4

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
In lipsa acordului unuia dintre soți, desfacerea căsătoriei se va soluționa in instanța de judecată.
In cazul dumneavoastră, urmează sa inaintați o cerere in instanta de judecata cu solicitarea de desfacere a căsătoriei cit si stabilirea domiciliului copilului cu dumneavoastră.

19 января 2021
  • Юрисконсульт

Buna dl. Vlad, în afară de divorți, DVS sînteți în drept în aceiaș cerere de chemare în judecată să ințiați și incasarea pensiei alimentare pentru copil, V-a fi pronunțată o hotărîre, ai să faci rost de titlu, o să-l prezinți la executor, executorul pornește o cauză de executoare, ai dreptul... mai detaliat să ceri de la instanță să fie incasată pensia în bani cheș. Vor trece mai mulți ani, pensia o să crească, într-o bună zi o să apară scumpa soțiune, la coada ei v-a fi o sumă bunișoară, tu ești în drept să-i interzici să iasă din țară pînă cînd n-o să achite suma datornică pe pensie. Procediază, ai să o pedepseștipentru obraznicia ei și copilul o să fie în cîștig, nu răta.

19 января 2021

Buna , la care instanța de judecată trebuie sa scriu cererea de devort , daca reședința e la raion dar locuiesc în Chișinău , și dacă cunoașteți organizații care m-ar putea ajuta cu acest caz ! Ms!

25 января 2021
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
In instanta de judecata puteți să vă adresați singur sau prin intermediul unui avocat,
In cazul dumneavoastră ar fi posibil ca Acţiunea de desfacere a căsătoriei sa fie intentată şi în oricare dintre sediile instanțeide la domiciliul reclamantului dacă în grija lui se află copii minori sau dacă deplasarea lui la... mai detaliat instanţa de la domiciliul pîrîtului întîmpină dificultăţi întemeiate.

25 января 2021