Diferenta de metri patrati in cetificatul de mostenitor si cadastru

8 июля 2020 30

Am primit mostenire un imobil, in certificatul de mostenitor testamentar imobilul este indicat su suprafata de 40 m.p., dar in extrasul din registrul bunurilor imobile, suprafata este indicata 72 m.p. Pot aparea probleme din acest motiv la vanzarea imobilului? Ce pot face?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Alexandru!

Atrageți atenția dacă 40mp se refera la suprafața locativa doar?

Deși bunul imobil se identifica după numărul cadastral și respectiv adresa unde e situat, va recomand să vă adresați la notar sa va indice în certificatul de moștenitor suprafața totală a bunului imobil conform extrasului ce i s-a prezentat... mai detaliat și este la dosarul succesoral.

Succes.

12 июля 2020