Din care motive un copil din clasele primare poate sa nu fie acceptat in alta clasa (sa fie transferat)?

17 января 2023 84

Buna ziua. Dorim sa mutam copilul in alta clasa (ciclul primar) din mai multe motive:
1) Instabilitatea emotionala a profesorului;
2) Indiferenta acestuia in cazul in care copilul are rezultate nesatisfacatoare;
3) Lectiile se desfasoara intr-o atmosfera stresanta, cu strigate, umilinte la adresa copiilor, ceea ce are un efect distructiv asupra cognitivitatii si a autoaprecierii copiilor.
Profesorul din clasa paralela refuza sa accepte copilul nostru, din motiv ca ceilalti parinti il preseaza sa nu-l accepte in colectivul nou. Va rog mult sa ma ajutati in aceasta situatie. Este asta un motiv de a ni se refuza cererea de transfer al copilului? Va mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

În primul rând nu profesorul decide asemenea momente și este el factorul de decizie.
Dvs nu trebuie să intuiți motivele refuzului, dacă ele sunt careva păi atunci urmează a fi prezentate în scris.
Adresați-vă cu o cerere instituției pe numele directorului prin care solicitați copilul să fie mutat într-o clasă paralelă... mai detaliat cu motivele de rigoare care le considerați dvs.

18 января 2023