Directorul unei institutii de stat are inputernicirea sa refuze acordarea concediului platit?

27 июня 2018 37

Lucrez la o institutie de stat si am scris cererea pentru concediu, data iesirii fiind 2 iulie. Ceva timp in urma totul a fost ok, mi s-a acceptat concediul, iar la momentul de fata mi s-a spus ca este insuficienta mare de personal si nu ma lasa. Vreau sa stiu daca au dreptul sa ma lipseasca de concediu. Mersi!

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Параюрист
  • Иные правонарушения

Salutare

Conform al. 3, art. 118, Codul Muncii:

(3) În cazuri excepţionale, dacă acordarea integrală a concediului de odihnă anual salariatului în anul de muncă curent poate să se răsfrîngă negativ asupra bunei funcţionări a unităţii, o parte din concediu, cu consimţămîntul scris al salariatului şi cu acordul scris al reprezentanţilor salariaţilor,... mai detaliat poate fi amînată pentru anul de muncă următor. În asemenea cazuri, în anul de muncă curent, salariatului i se vor acorda cel puțin 14 zile calendaristice din contul concediului de odihnă anual, partea rămasă fiindu-i acordată pînă la sfîrșitul anului următor.

În cazul în care Dvs. consideraţi că angajatorul refuză naîntemeiat, puteţi contacta Inspecţia Muncii, datele de contact ale inspecţiei le găsiţi în link-ul de mai jos:

http://www.ism.gov.md/ro/content/contacte

Servus

27 июня 2018