Dispoziția CSE nr. 5 din 02.03.2022

15 марта 2022 37

Buna ziua. Avand in vedere decizia mentionata, executorul judecătoresc trebuie sa ridice sechestrul de pe bunele mobile și mijloace banesti? Sechestrul se considera acțiune silită?

Jurist comments 1

  • Адвокат

Articolul 84. Modul de suspendare sau de încetare a

procedurii de executare

(1) Asupra suspendării sau încetării procedurii de executare decide executorul judecătoresc, cu înştiinţarea creditorului şi a... mai detaliat debitorului. Neprezentarea lor însă nu împiedică luarea deciziei.

(2) Pe durata suspendării procedurii de executare, orice act de executare este interzis, cu excepţia aplicării măsurilor de asigurare.

(3) Încheierea privind suspendarea sau încetarea procedurii de executare poate fi contestată în instanţă de judecată.

(4) Pe durata suspendării procedurii de executare, suspendare dispusă la cererea debitorului din alte motive decît exercitarea, în privinţa fondului cauzei pe care a fost emis titlul executoriu, a căilor de atac suspensive de executare, se calculează penalităţi de întîrziere.

15 марта 2022