Distanta intre vecini

12 июля 2021 164

Buna ziua. Avem o problema cu vecinul. Parintii au construiți cu multi ani in urma un sarai. acum vrem sa-l mai aranjam pe afara, inclusiv avem nevoie sa renovam peretele din spate. Am avizat vecinul că vrem sa facem niște schimbări și el nu ne permite și susține că am acapara din ograda lui. Vecinii au document oficial pe ograda, noi la moment avem doar un testament de la bunici. Ce putem face?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Pentru ínceput buneii sunt în viață? Daca au decedat ați moștenit imobilul? Sunteți proprietari?
Daca nu, urmează să vă clarificați cu dreptul de proprietate, totodată, urmează să fie identificat care cotă a ume vă aparține, acte ce se pot obține de la primari sau cadastru, posibil arhive.
Urmează a identifica ce acte... mai detaliat aveți si ce urmează să restabiliți.

13 июля 2021