Divort fara acordul sotului

6 февраля 2021 20

Buna ziua. Vreau sa depun cerere de divort, dar nu imi pot permite serviciile unui avocat. De ce acte am nevoie si cum achit corect taxa de stat ca sa nu-mi fie respinsa cererea? Am un copil minor pe care il intretin. Eu am viza de resedinta in raionul Drochia, iar sotul in raionul Soroca. Unde trebuie sa depun cererea de divort?

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună ziua. Aveţi posibilitatea să depuneţi cererea la Drochia deoarece aveţi un copil minor şi conform art. 39 Cod de procedură civilă aveţi dreptul să alegeţi una din instanţele specificate. Dacă este prima căsătorie atunci se achită taxa de stat în sumă de 40 lei.

8 февраля 2021