Divort din cauza violentei verbale si fizice

9 января 2021 26

Buna ziua. Vreau sa divortez +si sa cer partajul averii comune, dar sotul nu este de acord, motiv pentru care a ascuns actele - certificatele de nastere nastere, de casatorie. Care este procedura in astfel de cazuri? Mentionez ca am fost si sunt agresata verbal si fizic. Plangeri la politie in acest sens nu am. Multumesc.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Duplicatele certificatelor de căsătorie, naștere pot fi obținute la Starea Civilă în termen de la 1 zi pînă la 30 zile.
După ce le obțineți, depuneți o cerere de chemare în judecată privind desfacerea căsătoriei și partajarea averii.

Între timp, sunteti in drept să depuneți o plîngere pentru a obține ordonanță de... mai detaliat protecție.

10 января 2021