Divorț

21 октября 2021 163

Buna ziua. Am dat la divorț prin judecata, fostul soț fiind peste hotare nu a primit scrisoare. Au avut loc 2 sedinte și s-a pronuntat desfacerea căsătoriei. Menționez ca nu avem copii sau avere de impartit. Sotul stia ca dau la divorț. Recent, sotul a revenit de peste hotare (peste 4 zile dupa ce judecata a pronuntat divortul) si depune el cerere de divorț. Acum nu pot obtine certificatul de divorț, se pornește alt litigiu și eu primesc citatie sa mă prezint la judecata. Cum să înțeleg? Ce sa fac?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Urmează să informați instanța care exminează cererea de divorț că deja există o hotărâre de judecată pe acest obiect, mai mult ca at straniu cum a putut să intenteze o altă acțiune atâta timp cât nu dispune de certificatul de căsătorie în original.

Dvs nu ar trebuie să aveți impedimente... mai detaliat la certificatul de divorț or urmează să așteptați 30 zile să devie hotărârea definitivă iar ulterior să vă prezentați la ASP să solciitați certificatul de divorț.

22 октября 2021