Divort

9 мая 2020 192

Buna! Vreau sa divortez, avem un copil in varsta de un an jumate. Ce documente trebuie sa reprezint si unde?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Dacă stabiliți de comun acord cu cine rămîne copilul și dacă nu există orice alte pretenții legate de interese acestuia atunci puteți la Oficiul de stare civilă ambii soți să mergeți și să divorțați, în cazul în care soțul refuză să facă acest lucru urmează de adresat cu o... mai detaliat cerere în instanța de judecată prin care veți solicita desfacerea căsătoriei și la caz dacă există neînțelegeri stabilirea domiciliului copilului minor și stabilirea pensiei alimentare, aici ceea ce va recomand este să vă adresați unui jurist să vă ajute la întocmirea cererii.

De altfel veți avea nevoie la copiile la buletinele de identitate, copia la certificatul de căsătorie, și copia la certificatul de naștere, acestea fiind cele de bază.

La OSV vă prezentați cu actele de identitate și certificatul de căsătorie la fel și cel de naștere a copilului unde veți semna un acord cu privire la divorț și peste o lună de zile va vor remite certificatul de divorț

9 мая 2020