Divorț

26 сентября 2020 163

Vreau sa divortez si sunt însărcinată in a 8 luna. De ce acte am nevoie? Dacă sotul nu este de acord cu divorțul, ce fac in acest caz? Ce riscuri am in legatura cu bebelușul?Cât va dura procesul de divort?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Divorțul poate fi solicitat și la cererea unui singur soț în instanța de judecată în caz că acesta nu-și dă acordul.

Aveți nevoie de certificatul de căsătorie , copia la buletinul de identitate a dvs și a soțului.

Vă puteți adresa la un avocat pentru a încheia contract de asistență juridică... mai detaliat ca acesta să vă reprezinte în instanța și pentru a pregăti actele necesare, procesul durează pînă la 6 luni aproximativ.

Soarta bebelușului nu poate fi decisă, acum. După nașterea acestuia veți fi în drept la solicitarea pensiei de întreținere și stabilirea domiciliului cu dvs.

28 сентября 2020