Divorț

7 июня 2022 224

Bună ziua. Doresc să divorțez, dar soțul nu este de acord. Avem un copil în vârstă de 3 ani. Aș dori să știu unde să depun cererea pentru divorț, dacă am oficiat căsătoria în satul meu natal, dar domiciliul este indicat în buletin ca fiind în oraș.

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Cererea de divorț se depune la instanța de la domiciliul Dvs. conform vizei de reședință. Solicitați totodată stabilirea domiciliului copilului minor cu Dvs. deoarece Dvs. aveți legături psihologice cele mai puternice cu acesta și puteți asigura creșterea și educarea lui în condiții favorabile.

7 июня 2022