Divorț în cazul căsătoriei înregistrate peste hotare

8 февраля 2021 19

Bună ziua. Vreau să divorțez. Suntem ambii cetățeni moldoveni și români, căsătoria am înregistrat-o în Marea Britanie cu acte românești. La moment mă aflu în Republica Moldova. Vreau sa știu unde pot să mă adresez și care sunt etapele? Menționez că soțul nu este împotriva divorțului, doar că nu-l interesează și nu vrea să se ocupe de procedura de divorț. Mulțumesc.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Адвокат

Dacă aţi transcris certificatul de căsătorie în RM atunci puteţi să desfaceţi căsătoria prin instanţa din RM. Preferabil să-i expediaţi soţului o cerere prealabilă în acest sens.

9 февраля 2021