Divort?

17 ноября 2019 158

Buna ziua. Sunt casatorita cu cetateanul X de doi ani, la momentul casatoriei eram insarcinata. Inainte de casatorie, am mai avut o relatie cu cetateanul Y. La un an de zile, s-a adevarit ca copilul nu este al cetateanului X. Acum eu traiesc cu cetateanul Y, adica cu tatal biologic al copilului (avem test ADN) si am dat la divort, insa cetateanul X nu vrea sa dea acordul pentru divort. Care ete procedura ca sa obtinem cat mai repede divortul?

Jurist comments 3

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Urmează căsătoria sa fie desfăcută prin instanța de judecată, să accepte nu aveți nevoie de termen de împăcare datorită faptului că conlocuiti cu o altă persoană .

Procedura de examinare poate dura plus minus 6 luni, în dependență de conportamentul participanților la proces adică dacă se va prezenta pârâtul sau... mai detaliat nu deoarece în caz de neprezent va fi nevoie de citarea legală a acestui ce va dura puțin.

17 ноября 2019
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Urmează căsătoria sa fie desfăcută prin instanța de judecată, să accepte nu aveți nevoie de termen de împăcare datorită faptului că conlocuiti cu o altă persoană .

Procedura de examinare poate dura plus minus 6 luni, în dependență de conportamentul participanților la proces adică dacă se va prezenta pârâtul sau... mai detaliat nu deoarece în caz de neprezent va fi nevoie de citarea legală a acestui ce va dura puțin.

17 ноября 2019
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna!

Referitor la contestarea paternităţii atrageţi atenţia la prevederile Codului familiei expuse mai jos:
Articolul 49. Contestarea paternităţii (maternităţii)
(1) Paternitatea (maternitatea) poate fi contestată numai pe cale judecătorească de către persoanele înscrise drept tată sau mamă sau de către persoanele... mai detaliat care sînt mama sau tatăl firesc al copilului, de către copil la atingerea majoratului, de către tutorele (curatorul) copilului. În cazul în care în privința părintelui este instituită o măsură de ocrotire judiciară, se aplică prevederile art. 4852 şi 4853 din Codul civil.
(2) Cererea privind contestarea paternităţii (maternităţii) poate fi depusă timp de un an din momentul cînd una din persoanele enumerate la alin.(1) a aflat sau trebuia să fi aflat despre înscrierea privind paternitatea (maternitatea) sau din momentul atingerii majoratului, în cazul unui minor.
(3) Nu au dreptul să conteste paternitatea:
a) soţul care şi-a dat acordul scris la fecundarea artificială sau implantarea embrionului soţiei;
b) persoana care a fost înscrisă drept tată al copilului în baza declaraţiei comune a acesteia şi a mamei copilului sau în baza declaraţiei proprii, dacă în momentul depunerii acesteia ştia că nu este tatăl firesc al copilului.

17 ноября 2019