Divort

21 февраля 2019 70

Am nevoie de divort. Eu nu mai traiesc impreuna cu sotul, copii nu avem, casa nu avem, nu avem nimic de impartit! Cum pot rezolva aceasta situatie? Cine poate sa ma consulte?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
în prim rînd, daca nu sunt careva pretenții între soți, puteți merge la Oficiul de stare civilă și să solicitați înregistrarea divorțului, depunîndcerere în acest sens, avînd la mînă certificatul de divorț și buletinele, mai recent am auzit și necesitatea certificatului de naștere.
În cazul în care unul dintre soți... mai detaliat nu dorește să divorțeze, divorțul se va face prin instanța de judecată, cu încasarea cheltuielilor de pe contul celuilalt soț.

21 февраля 2019