Divorţ

19 декабря 2021 111

Buna ziua. Suntem casatoriţi de 14 ani, avem 2 copii (14 ani şi 7 ani). Aproximativ 13 ani în urma mi-am înşelat soţul, el m-a iertat şi am trait mai departe. Acum, de la o cearta, imi aduce aminte de trecut. Locuim intr-o casa, dar nu vorbeste cu mine, se poarta urât. La orice intrebare, imi aduce aminte ca l-am înşelat. Cum va fi în caz ca dau la divorţ? Nu am unde ma duce cu copiii. Soțul nu doreşte sa comunice.

Jurist comments 1

Olga Turcan
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua, sunteti in drept să depuneți o acțiune de desfacere a căsătoriei pe cale judecătoreasca, totodată să solicitati pensia alimentară pentru întreținerea copiilor minori.
Iar în cazul în care aveți careva bunuri procurate în timpul căsătoriei, puteți solicita partajarea averii, în acest caz toate bunurile dobîndite în timpul căsătoriei... mai detaliat aparțin ambilor cu drept de proprietate în egală măsură.

O zi buna!

6 марта 2022