Divort

7 декабря 2018 149

Buna ziua. Pe 20 decembrie am judecata pentru divort. Am copil de 6 luni si am eu depus la divort. Spuneti-mi, va rog: daca renunt sa divortez, se anuleaza sau ce se intampla mai departe? Si daca sotul vrea divortul, eu pot sa refuz in general?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Bună ziua Svetlana,

Dvs. puteți renunța la acțiunea depusă în instanța de judecată. Depuneți o cerere de renunțare la acțiune. În așa caz instanţa judecătorească pronunţă o încheiere prin care dispune încetarea procesului.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

7 декабря 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Puteti sa nu va prezentati la ședință, si in acest caz instanta va scoate cererea de pe rol, iar divortul nu va avea loc.
Daca nu va prezentati fara un motiv in instanta, iar sotul dvs va solicita instantei sa judece cauza in lipsa dvs, instanta se... mai detaliat poate pronunta asupra cauzei, respectiv, poate decide divorțul.

7 декабря 2018