Divorț. Copil minor.

18 ноября 2022 166

Bună ziua. Eu cu soțul vrem sa dăm la divorț pentru că nu ne mai înțelegem. Eu sunt peste hotare de 2 luni, el a rămas acasă cu copilul de 2 ani. Mă acuză ca mi-am găsit altul, dar nu este adevărat. În țară, avem viza de reședință și locuim în casa construită de soț, dar înregistrată pe numele surorii lui. Vreau ca copilul să rămână cu mine după desfacerea căsătoriei. Sunt șanse ca judecata să-mi dea copilul mie? Nu am propria locuință, dar pot sa locuiesc la părinți. Revin în țară și îmi găsesc de lucru, doar pentru ca copilul să poată fi cu mine. Soțul ar putea cumva să-mi ia copilul? El susține că fetița va sta cu el, iar pe mine ma fugărește. Mulțumesc!

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna ziua Aina, e posibil să dai câștig de cauză cu divorțul și aflarea copilului cu DVS pentru asta trebuie să fii în țară personal, alfel nu se primește.

19 ноября 2022
  • Адвокат

.....în caz de litigiu privind domiciliul copilului minor, doar instanța de judecată poate hotărî cu cine dintre părinți va fi stabilit domiciliul copilului după desfacerea căsătoriei și instanța de judecată pe astfel de litigii, ia în considerație toate circumstanțele/criteriile relevante, nu există criterii exhaustive......prioritar este interesul copilului.............evident, dacă vă îndepărtați... mai detaliat de copil, asta e în detrimentul Dvs în caz de soluționare a litigiului în instanța de judecată.................nu este exclus chiar să vă pună piedici în comunicarea cu copilul doar pentru a obține un avantaj în instanța de judecată.....în așa cazuri, vă folosiți de sesizarea direcției pentru protecția copilului că vi se încalcă dreptul la comunicarea cu copilul, chiar există răspundere contravențională pentru așa ceva.......trebuie să vă asigurați orice probe ale piedicilor care vi se pun în comunicarea cu copilul.......trebuie să reveniți și să încercați să soluționați amiabil cu tatăl copilului, să luați copilul cu Dvs, dacă nu, atunci inițiați cât mai repede procesul de stabilire a domiciliului copilului minor.......șanse ca instanța de judecată să stabilească domiciliul copilului cu Dvs evident că există, cum există așa șanse și pentru tatăl copilului...........depinde de toate circumstanțele relevante, inclusiv personalitatea fiecărui părinte.....

19 ноября 2022