Divorț cu 2 copii și însărcinată

30 декабря 2021 106

Bună ziua. Sunt în străinătate și aș vrea să divorțez, dar soțul nu este de acord. Sunt însărcinată în ultimul trimestru și avem 2 copii minori, de 3 și 2 ani. Am vrut să plec cu copiii in RM ca să am ajutor de la părinți când se va naște al 3-lea, dar înainte de plecare el a rupt pașapoartele copiilor și nu îmi permite sa scot copiii din țară ca sa-i duc în RM. Legal cu pașapoarte albe aș putea sa-i duc în RM, fără frica ca pe viitor soțul să depună plângere la poliție că am răpit copii?! Apoi deja în RM să depun la divorț, sau trebuie sa depun în țara în care suntem ambii și apoi să decidem domiciliul copiilor. Soțul e agresiv verbal, în trecut și fizic și nu găsim compromisuri pentru un viitor comun.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buan Ana, v-a fi normal, dacă o să vii în țară cu copii să depui ecrere de chemare în judecată la divorț, cu anunțarea despre răpirea copiilor, eu îți spun ce spune Codul penal al țării noastre Articolul 207. Scoaterea ilegală a copiilor din ţară
... mai detaliat Scoaterea copilului din ţară în baza unor acte false sau pe altă cale ilegală, precum şi abandonarea lui în străinătate în scopuri altele decît cele indicate la art.206,
se pedepsesc cu închisoare de la 2 la 6 ani.

1 января 2022