Divort cu cetatean strain

19 октября 2019 137

Sunt casatorita cu cetatean musulman in tara araba. El nu a fost niciodata in RM. Avem copil de 2 ani si mai educ 3 copii ai lui din prima casatorie. In ultimul timp este foarte violent, am video cum bate copiii cu cureaua peste cap. Ma tem pentru viata mea si a copilului meu, pentru ca a lovit-o si pe ea de 3 ori. Vreau sa vin in RM si sa nu ma mai intorc. Intrebarea mea este: poate el cumva sa imi ia copilul? Il pot decade din drepturi parintesti? Voi trai toata viata cu frica ca imi poate fura copilul?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

În cazul în care va veți adresa prima în instanța de judecată din Republica Moldova atunci cazul cu privire la divorț ca fi examinat da către instanta de judecată din Republica Moldova.
Pentru aceasta aveți necesitate să prezentați instantei de judecată certificatul de căsătorie în original, apostila/supralegalizat, inclusiv în copie... mai detaliat cu traducere legalizată notarial care tot trebuie sa fie apostilata/supralegalizata.
Pentru a-l decade din drepturi părintești pentru violență față de copil este necesar sa prezentați probe.
Totuși, în cazul în care veți solicita plata pensiei de întreținere și acesta nu o va achita cel puțin 6 luni, pe viitor veți avea dreptul să-l acționați în instanța de judecată cu solicitarea de a-l decadea din drepturile părintești.

20 октября 2019