Divorț cu minor cu grad de invaliditate

28 октября 2020 68

Am hotarit sa divorțez de soț si am stabilit cert ca copilul de 4 ani va ramane cu mine. Copilul sufera de epilepsie si am dificultați cu angajarea la munca. Nu are cine sa ma ajute cu copilul, mama sufera de boala Parkinson si nu poate sta cu copilul ca eu sa muncesc, Eu nu stiu cum sa fac bani pentru existența. Care este pensia de intreținere din partea fostului soț in situația mea?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Nu există un cuantum prestabilit, pensia se încasează reieșiind din probele ce confirma cheltuielile faptice in contextul veniturilor soțului.
Poate fi incasat in forma fixă sau in forma procentuală din salariu si alte venituri.

8 ноября 2020