Divort de comun acord

19 августа 2019 149

Vreau sa dau la divort, sotia tot e de acord. Pot s-o fac si la notar sau oficiul de stare civila? De ce acte am nevoie?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua Vasile,

Sigur puteți face divorțul la notar sau la organul de stare civilă. Este necesar să depuneți declaraţia comună privind divorţul.

În declarația respectivă va fi nevoie de introdus următoarele informații:

a) numele de familie, prenumele, data şi locul naşterii, cetăţenia, domiciliul fiecăruia dintre soţi;
... mai detaliat b) numele de familie de pînă la căsătorie al fiecăruia dintre soţi;
c) numele de familie la care se pretinde după desfacerea căsătoriei - pentru soţul care şi-a schimbat numele de familie la încheierea acestei căsătorii;
d) datele privind căsătoria, cu referire la actul de căsătorie respectiv;
e) datele de identificare ale acte

O zi bună să aveți!

19 августа 2019