Divort de comun acord?

12 декабря 2021 80

Buna ziua! Sunt casatorita cu un cetatean roman, casatoria a fost incheiata in Romania. Vreau sa divortez, dar sotul imi pune urmatoarea conditie: ca sa divortam de comun acord, vrea o declaratie ca copilul de 5 ani va sta jumatate de an cu el si jumatate de an cu mine. Exista asa ceva? Judecatorul va fi de acord cu asta? Sotul insista ca daca nu fac asta, nu o sa-si dea acordul pentru divort. Mersi anticipat.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Acordul soțului la desfacerea căsătoriei nu este necesar, dvs puteți desface căsătoriaîn orice moment doriți prin instanța de judecată. La fel solicitarea cu privire la copil este una plină de ficțiune. Urații succes în doințele sale și spuneții că legislația are o altă abordare.

13 декабря 2021