Divort de la distanta

20 декабря 2020 14

Buna! Sotul este cetatean al RM cu buletin de identitate inregistrat fara viza de resedinta. La moment se afla peste hotare si nu are posibilitatea sa vina in tara. Eu sunt cetateanca a RM cu viza de resedinta in Chisinau si ma aflu in RM. Care este procedura de depunere a cererei de divort, in cazul in care unul din soti nu este de acord cu acest pas? Nu avem copii si nici bunuri de impartit. In cazul in care se ajunge la judecata, este obligatoriu ca din partea lui sa fie prezent un avocat?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
nu neapărat, posibil divprțul cu sau fără soțul plecat peste hotare, obligatoriu în acest sens de respectat cu stictețe procedura de citare(informare) a persoanei, sigur că procedura va fi soluționată prin instanța de judecată.

22 декабря 2020