Divort din cauza violentei in familie

17 декабря 2020 48

Buna ziua. Vreau sa dau la divort. Am 2 copii, un copil minor e din căsătoria actuala. La moment eu nu lucrez, am grijă de copii, stăm la gazda, soțul are grijă de toate cheltuielile. Am dreptul singura să dau la divort și ce mă așteaptă? Cum să mă protijez în continuare, este și violență în familie? Nu stiu ce să fac pentru că depind de el.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna d-na Ana, DVS vă aflați într-o situați stupidă, asupra DVS se aplică violență și tot odată depundeți de soți, apreciațivă ce vfeți. Lea în vigoare și anume Codul familiei vă permite să divorțați. Ce se referă la violența în familie, există poliție, unde vi se permită să apelați la... mai detaliat ei, ca să fie aplicate nuște restricți pe 3 luni, față de soți. În așa caz el n-o să aibă voe timp de 3 luni să se apropie de casă, de copii. Poate i-a veni mintea lap și a înceta violeța, a.

19 декабря 2020