Divort din motivul infedilitatii

29 июня 2018 89

Buna ziua. Imi dati un sfat, va rog? Sotia a depus cerere de divort, invocand in judecata motivul ca avem caractere diferite si viziuni de viata diferite. Avem un copil minor. Pana la urma, s-a aflat care este motivul divortului - este infedilitatea din partea ei (sunt si dovezi). Acum am depus si eu cerere de divort si vreau ca copilul sa ramana cu mine. Care sunt sansele ca judecata sa imi dea custodia copilului?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna D-le Vadim,
Dvs ca fiind pârât pe marginea acțiunii introdusă de soție, trebuie să depuneți referință la cererea de chemare în judecată.
Dacă doriți să stabiliți domiciliul copilului minor se depune acțiune reconvențională care trebuie depusă până la începerea dezbaterilor judiciare, adică la ședința de pregătire a cauzei pentru dezbateri judiciare.

Cu... mai detaliat regret nu vă putem spune care ar fi șansele Dvs exprimate într-o cotă procentuală.
Trebuie să înțelegi că la examinarea unei asemenea chestiuni instanța de judecată ia în considerație diferite aspecte precum sexul copilului, vârsta, posibilitățile material-financiare de care dispune părintele în cauză, etc.

29 июня 2018