Divort fara acordul sotiei

26 декабря 2019 179

Poate fi cumva amanat divortul sau partajarea averii, daca unul dintre soti nu-si da acordul? Daca da, cum o poate face? Matusa mea e plecata de multi ani peste hotare, sotul ei a fost toata perioada pe rol de casnic si a stat acasa pe veniturile ei. Acuma el si-a gasit pe cineva si vrea sa divorteze si sa imparta averea. Cum ar putea doamna sa preintampine sau sa amane ceea ce cere sotul?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
la caz, daca este acțiune în instanță, puteți solicita amînarea, cu identificarea unei perioade pentru care poate fi numită ședința(sigur, o perioadă rezonabilă).
Rezultînd din norma legală, partajarea averii între soți se face în proporție de 50/50, deja în cazuri speciale fiind posibil de a pretinde la cotă mai mare, dar... mai detaliat e vorba de excepții ce urmează a fi probate.
Asemenea acțiuni nu pot fi amînate la nesfîrșit, iar în lipsa soției, oricum se va examina acțiunea, astfel a fi cazul de a fi prezent, sau de a împuternici un avocat pentru a vă reprezenta interesele.

27 декабря 2019