Divorț fără acordul soțului

24 июля 2020 189

Soțul nu dorește să se prezinte să depunem ambii cererea de divorț. Noi locuim separat, soțul are viza de reședință cu mine, dar este domiciliat pe altă adresă, pe care nu o cunosc. În caz ca depun cerere de chemare in judecata pentru divort, cum poate fi el citat?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
se interpelează informația de la ASP privind viza de reședință, totodată, după posibilitate, se indică adresa de domiciliu faptic. Daca e imposibil de aflat domiciliul faptic, se va recurge la adresa de viză de reședință.
Totodată, este posibil de efectuat citare inclusiv prin intermediul executorului judecătoresc, care la rîndul său urmează... mai detaliat să intreprindă acțiuni de identificare a acestuia.

24 июля 2020