Divorț fără prezența mea

29 ноября 2018 78

Buna ziua! Sotul meu este moldovean, dar de cativa ani se afla in Rusia si are deja cetatenie ruseasca. M-am casatorit cu el i Rusia, dupa care ne-am despartit. Mi-a zis ca va da la divorț, dar asa si nu am primit nimic. E posibil sa divorteze fără prezența mea? Cum pot afla dacă a dat la divorț sau nu?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Procedura de divorț este una petsonală, astfel in lipsa unuia dintre soț, divorțul poate avea loc prin intermediul instrumentelor de judecată.
Pentru a afla asemenea informație, urmeaza a adresa o cerere catre instituții competente din Federația Rusă

29 ноября 2018