Divort in caz de casatorie inregistrata peste hotare

9 марта 2019 68

Am inregistrat casatorie in Russia (Moscova), eu (sotia) detin cetatenie dubla: moldoveneasca si rusa, iar sotul - doar moldoveneasca. Cum pot divorta, daca nu am posibilitate sa plec in Russia, ma aflu in Chisinau? Multumesc mult!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna

Dvs ați transcris certificatul de căsătorie la Oficiul de Stare Civilă din Republica Moldova?

Ați putea desface căsătoria la Oficiul stării civile, la notar sau în lipsa acordului soțului să depuneți cererea de desfacere a căsătoriei în instanțele judecătorești din Republica Moldova.
Mai mult ca atât între Republica Moldova și Federația Rusă... mai detaliat a fost încheiat un Acord de asistență juridica bilaterală în materie penala, civilă și de dreptul familiei.
Ulterior, dupa ce obțineți hotărârea privind desfacerea căsătoriei, o traduceți, legalizați notarial traducerea, după caz, obțineți și certificatul de divorț, după care va fi necesar să notificați autoritățile competente din Federația Rusă pentru ca divorțul să fie valabil și acolo.

9 марта 2019