Divort in Moldova a sotilor stabiliti in Marea Britanie

11 апреля 2019 97

Buna ziua! Eu si sotul meu suntem impreuna de 7 ani. Nu avem copii. In prezent traim in Marea Britanie. Aici avem o casa care e luata in credit. Se poate de divortat doar in tara? Care este procedura de divort in cazul meu si cat ar dura in MD procedura de desfacere a casatoriei? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Ala

Colsultati un avocat englez și vedeți dacă legile lor va permit sa va adresați în instantele lor însă pentru aceasta va fi necesar sa le prezentați certificatul de căsătorie apostilat și tradus în copie cu legalizare notariala a traducerii.

Mai curând divorțați in RM ulterior apostilati hotărârea, o traduceți in... mai detaliat copie și legalizați traducerea.

Partajul bunurilor imobile la sigur urmează sa aibă loc conform legilor statului pe teritoriul căruia se afla bunurile imobile.

Un divorț în Moldova în cel mai bun caz durează minim 2 luni pana la adoptarea hotărârii judecătorești, apoi încă 30 zile ca hotărârea sa între în vigoare.

Astfel, trebuie sa va adresați în instanța de judecată din raza domiciliului soțului din Moldova, dacă, nici unul dintre Dvs nu se poate prezenta la Agenția Servicii Publice cu declarația notarială oferita de celalalt soț pentru a desface căsătoria pe cale extrajudiciara. În cazul adresarii la Agenția Servicii Publice u trebuie sa existe litigii cu privire la partajul bunurilor, întreținerea care o datorează un soț celuilalt, etc.

În cazul în care nici unul dintre soți nu poate venit în Moldova sa desfacă căsătoria puteți contracta un avocat la distanță, întocmiți la consulat o procură cu textul oferit de avocat și o expediați aceatuia.

Toate detaliile, costurile procedurii și a serviciilor de avocat le discutați cu avocatul.

11 апреля 2019