Divorț în Moldova în cazul când căsătoria a avut loc în România

19 сентября 2020 66

Buna ziua! Suntem ambii cetățeni moldoveni, dar soțul are și cetățenie română. Căsătoria a avut loc in România. Putem divorța in Moldova? Avem un copil minor.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Dana!

Da puteți. Ulterior va fi necesar să transcrieți actul de divorț în România.

Pentru a desface căsătoria mai rapid, vă puteți adresa la un notar din raza domiciliului unuia dintre soți, cu condiția că nu există litigii cu privire la desfacerea căsătoriei, cu cine va domicilia copilul minor după desfacerea... mai detaliat căsătoriei, plata pensiei de întreținere pentru copil, după caz, si pentru părintele cu care rămâne copilul, dacă se cere plata acesteia și copilul încă nu a atins vârsta de 3 ani.

Notarul ar putea refuza să vă primească declarațiile și în acest caz trebuie să vă adresați în instanța de judecată.

Succes.

19 сентября 2020