Divorț în situația când ne aflăm peste hotare

10 августа 2020 106

Buna ziua! O familie se află cu traiul in Franța și au în comun un copil minor de 16 ani. Soția dorește sa divorțeze, dar din motiv ca lucreaza, nu poate veni in tara sa depuna cerere pentru divorț. E posibil sa depuna cerere undeva acolo, de exemplu la ambasadă? Sau daca face procură pe numele cuiva aici acasa, e necesar sa depuna cerere anume la judecatoria din centrul raional unde este la evidența? Sau exista alte posibilitați?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Dacă, conform legislaţiei Republicii Moldova, căsătoria poate fi desfăcută de organul stare civilă(de comun acord), această problemă poate fi soluţionată de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Republicii Moldova în prezența ambilor soți.

Dacă acest fapt nu e posibil, desfacerea căsătoriei va fi soluționată în instanța de judecată din RM, în... mai detaliat acest sens, poate fi împuternicit un avocat prin intermediul unei procuri, fiind posibil inclusiv înregistrarea hotărîrii și obținerea certificatului de divorț.

10 августа 2020