Divort inaintat de unul dintre soti

16 июня 2022 135

Buna ziua. Vreau sa divortez. Sotia este data disparuta de 1 an. Cum obtin hotararea judecatoreasca care se cere la starea civila? Unde trebuie sa ma adresez?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Bună ziua.
Urmează să depuneți o cerere de desfacere a căsătoriei în instanța de judecată. Vă adresați la un avocat să vă ajute cu perfectarea cererii și a tuturor actelor necesare, sau, după caz, puteți depune cererea de sine stătător. Găsiți un model de cerere aici https://yavo.md/rom/modele

17 июня 2022